Skip to main content
Start main content

Congratulations

Back

Awards (Leadership & Community Service) as at 28 June

28 Jun 2018

AmCham Charitable Foundation Prize Book Award 2018
  • 5A
  • Cheung Kai Hei Trevor
Brown University Book Award 2018
  • 5G
  • Lee Chi Ying Jasmine
Harvard Book Prize 2018
Winner
  • 5G
  • Hui Cheuk Hei
Runner-up
  • 5A
  • Yiu Wing San
  • 5C
  • Chan Yat Ching
   
Princeton Club of Hong Kong Book Award 2018
  • 5A
  • Kam Chun Kei
The Wellesley College Book Award 2018
  • 5G
  • Jiao Bi Kun
SCMP Student of the Year Award 2017
Grand Prize
1st Runner up
  • 6G
  • Kwan Pok Chung
Linguist (English)
Winner
  • 4H
  • Suen Chung Man Christian
Hong Kong Model United Nations
African Union
Best Delegate
  • 3C
  • Luk Tian Nan Gabrielle 
Economic and Social Council
Outstanding performance
  • 4H
  • Suen Chung Man Christian
  • 1A
  • Poon Kristen Bernice 
   
Press Corps
Best Videographer
  • 3B
  • Jackson Leanne
Hong Kong Junior Model United Nations
Technology and Cybersecurity Committee
Best Delegate
  • 3A
  • Chan Cheuk Hang Darius
  • 1G
  • Chan Ying Zi Nicole 
   
Social, Humanitarian and Cultural Committee
Most Improved Delegate
  • 1A
  • Poon Kristen Bernice
  • 1E
  • Chuang Hui Hua Vera
   
Student Environmental Protection Ambassador Scheme
Outstanding Student Environmental Protection Ambassador
Gold Award
  • 5G
  • Jiao Bi Kun
Silver Award
  • 5F
  • Sze Po Yin
Bronze Award
  • 4E
  • Tse Chuk Kwan
Merit Award
  • 5B
  • Chung Wai Kei
  • 5D
  • Chan Yan
  • 5F
  • Lo Tak Yee
  • 5F
  • Leung Kin Long
  • 5G
  • Yu Yin Ching
  • 5G
  • Cheong Noel
  • 4G
  • Lo Samantha
 
Environmental Badge System
Basic Badge
  • 5G
  • Jiao Bi Kun
  • 5G
  • Yu Yin Ching
  • 3D
  • Wong Nok Yi
  • 3D
  • Wong Oi Yau
Specific Badge
  • 2C
  • Kwong See Ching
Volunteer Movement
Gold Award for Volunteer Service
  •  
  • St. Paul's Co-educational College
Gold Award
  • 6D
  • Tang Hei Yung
  • 6D
  • Wang He An
  • 6F
  • Shek Tsz Ying
  • 6H
  • Wong Chin Hei Nethinim
  • 6I
  • Chan Chin Wang Karen
  • 6I
  • Choi Chung Yan
  • 5A
  • Kam Chun Kei
  • 5A
  • Wong Yuet Ching
  • 5B
  • Chan Cheuk Hei Grace
  • 5B
  • Chan Tsz Yin
  • 5B
  • Ho On Yi Angie
  • 5D
  • Cheung Hang Chit
  • 5E
  • Woo Dorothy Hoi Shan
  • 5G
  • Cheong Noel
  • 5G
  • Leung Hing Lam
  • 5G
  • Pang Tsz Ching
  • 5H
  • Lam Chiu Ki
  • 4G
  • Tsang Yuk Yuk
   
Silver Award
  • 6A
  • Luk Hei
  • 6C
  • Liu Tin Wai Elzaphan
  • 6C
  • Ngan Michael
  • 6C
  • Chan Long See Norma
  • 6C
  • Cheng Lok Yin
  • 6C
  • Choi Hei Yan
  • 6C
  • Ng Chung Ling
  • 6D
  • Hung Tin Wai
  • 6D
  • Yeung Cheuk Wa
  • 6E
  • Ng Tsz Yan Joyce
  • 6F
  • Fong Sum Lok
  • 5A
  • Cheung Kai Hei Trevor
  • 5A
  • Lee Wai Lam
  • 5A
  • Li Ming Sum Winston
  • 5A
  • Seet Kwong Yin
  • 5A
  • So Wang Ching
  • 5A
  • Chan Hiu Yeung
  • 5A
  • Chun On Ching
  • 5A
  • Kwok Tsz Wing
  • 5A
  • Wong Hoi Lam
  • 5B
  • Cheung Ka Ling
  • 5B
  • Ng Yan Wah
  • 5B
  • Tse Tin Yu
  • 5B
  • Yao Xuhong
  • 5C
  • Lam Ho Wai
  • 5C
  • Lo Kai Nam
  • 5D
  • Cheung Yuet Yee
  • 5E
  • Chan Koot Yin
  • 5F
  • Chan Kin Mei May
  • 5F
  • Chan Tsz Ying Vanessa Daphne
  • 5F
  • Chan Wai Yin
  • 5F
  • Lee Tung Julianne
  • 5F
  • Ng Oi Lam
  • 5G
  • Lam Christie
  • 5H
  • Chow Nicole Quinn
  • 5H
  • Shek Cheuk Lam Jasmine
  • 5H
  • Wong Penelope Wynne
  • 5I
  • Chan Lok Hang Brandon
  • 5I
  • Sze Thalia Rachelle
  • 4A
  • Fung Sze Wai Sonia
  • 4G
  • Hui Kyle
  • 4G
  • Chan Wai Ting
  • 4G
  • Lo Samantha
  • 4G
  • Yu Hoi Yan Veronica
  • 4H
  • Yam Yi
  • 3B
  • Wong Yeuk Lam
   
Bronze Award
  • 6F
  • Lin Yuran
  • 5A
  • Poon Ho Yan
  • 5B
  • Chan Ho Hin
  • 5B
  • Ma Wai Yu Lyrae
  • 5D
  • Chan Wing Sum Vindy
  • 5D
  • Choi Wing Hei
  • 5E
  • Cheung Him Shun Adrian
  • 5E
  • Chow Wing Yi Winnie
  • 5G
  • Jiao Bi Kun
  • 5H
  • Wu Anna
  • 4A
  • Cheng Chi Him
  • 4A
  • Leung Sze Wang
  • 4A
  • Wong Sze Wai Natania
  • 4B
  • Lui Sze Wing
  • 4B
  • Nakagawa Reika
  • 4B
  • Ng Tim Wai
  • 4B
  • Siu Ming Sin
  • 4C
  • Tang Hoi Man Sonia
  • 4C
  • Wong Lung
  • 4D
  • Lo Yan Yin
  • 4D
  • Wong See Laam
  • 4E
  • Tse Chuk Kwan
  • 4F
  • Wong Chi Ngai
  • 4F
  • Fung Hei Ching
  • 4F
  • Man Lok Yan
  • 4G
  • Liu Sum Yi
  • 4H
  • Suen Chung Man Christian
  • 4H
  • Lau King Yuet
  • 4H
  • Suen Ho Ching Alicia
  • 3A
  • Chan Cheuk Hang Darius
  • 3D
  • Wong Nok Yi
  • 3D
  • Wong Oi Yau
  • 3E
  • Lau Yin Tung
     
The Kiwanis Community Service Award 2018
  • 5D
  • Cheung Yuet Yee
Hong Kong Award for Young People
Silver Award
  • 5D
  • Chan Wing Sum Vindy
  • 5G
  • Cheong Noel
  • 5G
  • Lau Ching Yan
  • 5G
  • Pang Tsz Ching
二零一七年中西區青年獎勵計劃
亞軍
  • 六壬
  • 陳芊泓
明日領袖2018
明日領袖優秀獎
  • 三甲
  • 陳焯鏗 
2018香港傑出少年選舉
2018香港十大傑出少年
  • 一庚
  • 伍亮恆
2018香港傑出少年
  • 四庚
  • 黃俊曦
Nanyang Technological University Model United Nations
Copenhagen Climate Council
Best Delegate
  • 4H
  • Suen Chung Man Christian
Security Council
Honourable Mention
  • 5G
  • Hui Cheuk Hei
  • 4G
  • Tsui Ching Tung
   
African Union
Best Position Paper
  • 5A
  • Yiu Wing San
Special Political and Decolonisation Committee
Chair Commendation
  • 5I
  • Li Zhi Xin
Hong Kong Award for Young People
Silver Award
  • 5A
  • Kam Chun Kei
  • 5E
  • Lee Yung Pok
  • 5E
  • Mah Tsz Chung Oscar
 
The Round Square Anniversary Challenge Awards 2017
Problem-solving Category
  •  
  • St. Paul's Co-educational College
Plan International Hong Kong Youth Conference 2017 - Justice: Because I am a Girl
Group Presentation entitled "Cyclone in Bangladesh"
Best Presentation Team Award - 1st Runner-up
  • 5G
  • Jiao Bi Kun
  • 5G
  • Lee Chi Ying Jasmine
   
SPCC Student of the Year Award 2016-2017
Form 4
  • 5A
  • Kam Chun Kei
Form 3
  • 4D
  • Lam Cheuk Wang
Form 2
  • 3C
  • Luk Tian Nan Gabrielle