Skip to main content
Start main content

Congratulations

Back

Awards (Mathematics, Science & Humanities) as at 28 May

28 May 2018

Junior Achievement Company Programme 2017-2018
Best Teamwork
  • 5B
  • Chan Tsz Yin
  • 5B
  • Chan Yee Lok
  • 5B
  • Ko Audrey Tsznam
  • 5B
  • Sham Wai Mei
  • 5B
  • Li Man Shek
  • 5C
  • Cheng Sing Hang Cyrus
  • 5C
  • Chan Kwan Lok
  • 5C
  • Lee Hiu Yau
  • 5H
  • Chan Sau Mei
  • 5H
  • Chow Nicole Quinn
  • 5H
  • Ko Olivia
  • 5H
  • Lam Chiu Ki
  • 5H
  • Kwok Yuk Kwan
  • 4B
  • Chau Yin Ho Alison
  • 4B
  • Ng Tim Wai
  • 4B
  • To Yui Ting
  • 4C
  • Hui Wing Kai
  • 4C
  • Tang Hoi Man Sonia
  • 4E
  • Tang Yik Shan
  • 4E
  • Tse Chuk Kwan
  • 4F
  • Chan Sum Yin
  • 4F
  • Fong Chee Kwan Chloe
  • 4G
  • Lou Tsz Ching
  • 4G
  • Yu Hoi Yan Veronica
  • 4H
  • Lau King Yuet
     
Most Valuable Team Player
  • 5H
  • Chan Sau Mei
Most Improved Team Player
  • 4G
  • Lou Tsz Ching
SciPOP Science Demonstration Contest and Young Scientists Study Tour 2018
Champion
  • 5G
  • Hui Cheuk Hei
  • 5G
  • Cheong Noel
  • 5G
  • Pang Tsz Ching
  • 5H
  • Yeung Ka Lam Karen
High Distinction
  • 5A
  • Cheung Kai Hei Trevor
  • 5A
  • Tang Yiu Wang Jason
  • 5I
  • Chan Yiu Nam
  • 4A
  • Lam Pui Chung
  • 4D
  • Lam Cheuk Wang 
     
Distinction
  • 5A
  • Kam Chun Kei 
  • 5A
  • Chun On Ching
  • 5A
  • Kwok Tsz Wing
  • 5B
  • Cheng Man Hei
  • 5B
  • Sham Wai Mei
  • 5C
  • Mok Ka Lam Kevin
  • 5C
  • Tse Shing Hei
  • 5D
  • Lau Chi Kit
  • 5D
  • Li Haolin
  • 5D
  • Yuen Yu Ching
  • 5I
  • Li Zhi Xin
  • 4A
  • Cheng Chi Him
  • 4A
  • Lau Chun Wa 
  • 4A
  • Lee Hans
  • 4A
  • Leung Ho Ching
  • 4A
  • Lo Chun Hei Kelvin
  • 4A
  • Sze Cheuk Fung
  • 4A
  • Tang Suki 
  • 4B
  • Chiu Tsun Fung
  • 4C
  • Ng Tsz Hei 
  • 4C
  • Tang Yiu Nam Edwin
  • 4C
  • Chau Yik Tung
  • 4D
  • Wong Hau Yan
  • 4E
  • Kwok Wing Yu 
  • 4G
  • Wong Chun Hei
  • 4G
  • Yuan Xiaotian Thomas
  • 4G
  • Chan Wai Ting
  • 4G
  • Liu Sum Yi
Credit
  • 5A
  • Mui Chun Wai
  • 5A
  • Seet Kwong Yin
  • 5A
  • So Wang Ching
  • 5A
  • Chan Kam Huen
  • 5A
  • Cheung Lok Yiu
  • 5A
  • Hui Man Yin Nicole
  • 5A
  • Poon Ho Yan
  • 5A
  • Tsang Yuen Ching Wendy
  • 5A
  • Wong Hoi Lam
  • 5A
  • Wong Yuet Ching
  • 5B
  • Chan Ho Hin
  • 5B
  • Tong Tsz Hei Oscar
  • 5B
  • Chan Tsz Yin
  • 5B
  • Chan Yee Lok
  • 5B
  • Cheung Ka Ling
  • 5B
  • Chung Long Ching
  • 5B
  • Ho On Yi Angie
  • 5B
  • Ko Audrey Tsznam
  • 5B
  • Lau Pak Yan
  • 5B
  • Ma Wai Yu
  • 5B
  • Ng Yan Wah
  • 5B
  • Tse Tin Yu
  • 5B
  • Yao Xuhong
  • 5C
  • Chan Kwan Lok
  • 5C
  • Lau Ching Yung
  • 5C
  • Poon Hiu Nam
  • 5G
  • Wong Wing Hang
  • 5G
  • Cheng Sum Yi
  • 5G
  • Cheong Noel
  • 5G
  • Jiao Bi Kun
  • 5G
  • Lam Wing Sze
  • 5H
  • Siu Wun Chi Una
  • 5I
  • Chung Mung Tim
  • 4A
  • Tang Chuek Sang Steve
  • 4A
  • Fung Sze Wai Sonia
  • 4A
  • Lee Tsz Ching
  • 4A
  • Qian Kean
  • 4A
  • Wai Hiu Ying 
  • 4A
  • Wong Sze Wai Natania
  • 4A
  • Yam Lok Yee
  • 4B
  • Chung Kwun Hang Henry
  • 4B
  • Tse Tin Hang
  • 4B
  • Wan Lok Hang
  • 4B
  • Chau Yin Ho Alison
  • 4B
  • Lam Yik Tsz
  • 4B
  • Lu Hiu Ching
  • 4B
  • Nakagawa Reika
  • 4B
  • Wu Tiffany
  • 4D
  • Lo Hin Heng
  • 4D
  • Ng Tin Wai Jeremy
  • 4D
  • Seet Kwong Yan 
  • 4E
  • Wu Wing Ki
  • 4F
  • Man Lok Yan
  • 4G
  • Hui Kyle
  • 4G
  • Yu Ka Chun Joshua
  • 4G
  • Lou Tsz Ching
  • 4G
  • Tang Sammi
  • 4G
  • Tsang Yuk Yuk
   
Proficiency
  • 5B
  • Chan Wing Hei Alison
  • 5B
  • Cheng Nga Man
  • 5B
  • Ching Lok Yi
  • 5B
  • Chung Wai Kei
  • 5B
  • Wong Yi
  • 5C
  • Ling Yan Therese
  • 5G
  • Leung Hing Lam
  • 5I
  • Chan Wai Hin Ryan
  • 5I
  • Sze Pui Yu
  • 4A
  • Chan Kwan Leung
  • 4A
  • Lee Dominique
  • 4A
  • Yeung Ka Wing
  • 4B
  • Lee Sze Sze
  • 4B
  • Ma Hoi Lam Joyce
  • 4B
  • Siu Ming Sin 
  • 4B
  • Wong Tung Josephine
  • 4B
  • Zhong Ying Cloe
  • 4C
  • Lee Yin Hei
  • 4E
  • Lam Ching Kiu Ryan
  • 4F
  • Yung Ka Lam
  • 4G
  • Ling Lok Yin Ian
  • 4G
  • Wong Yiu Chun
  • 4G
  • Keung Wai Oi
  • 4G
  • Ku Wun Lucinda
  • 4G
  • Lo Samantha
  • 4I
  • Wong Joshua
   
Junior
High Distinction
  • 3D
  • Kwok Chun Ting
  • 2A
  • Tang Ho Man
  • 2C
  • Shu Zoe Yulan
 
Distinction
  • 3A
  • Chan Cheuk Hang Darius
  • 3C
  • Kee Hoi Yan
  • 3C
  • Tang Hilary
  • 3E
  • Fong Tin Long
  • 3E
  • Lee Kwan Ho Arthur
  • 3E
  • Or Ching Hang
  • 3E
  • Wong Ka Lam
  • 3F
  • Chui Pui Kei
  • 2A
  • Chan Yu Hin
  • 2A
  • Lau Chun Hin
  • 2C
  • Lam Ching
  • 2C
  • Ng Sze Fan
  • 2C
  • Wong Siu Cheung
  • 2F
  • Chow Chiu Kwan Alexander
   
Credit
  • 3A
  • Yau Chun Ming
  • 3A
  • Cheng Nicole
  • 3A
  • Lui Long Yan
  • 3B
  • Tong Ching Nga
  • 3C
  • Wong Kwun Ho
  • 3D
  • Wong Hei Ying
  • 3E
  • Chiu Kin Hei Andy
  • 3E
  • Ng Chun Hei
  • 3E
  • Ho Mun Sum Josephine
  • 3E
  • Lau Yin Tung
  • 3G
  • Wong Siu Hong
  • 3G
  • Yu Junwen
  • 3G
  • Wong Charlotte
  • 2B
  • Yau Christian Edward
  • 2B
  • Hui Sin Hang Phoenix
  • 2C
  • Wong Cheuk Hong
  • 2D
  • Cheung Ching Huen
  • 2E
  • So Long Hei Anson
   
Proficiency
  • 3A
  • Mak Cheuk Pui Wesley
  • 3B
  • Lai Cheuk Yiu
  • 3B
  • Koo Lok Yan Ronia
  • 3B
  • Li Nok Yi
  • 3D
  • So Tsz Wei
  • 3E
  • Kan Ian Yat Yeung
  • 3E
  • Wong Sze Chai Helen
  • 3F
  • Lee Yiu Tung
  • 2B
  • Lu Kiu Pak
  • 2D
  • Wong Chun Wing
   
The Hong Kong Mathematical High Achievers Selection Contest
1st Runner-up
  •  
  • St. Paul's Co-educational College
  • 3A
  • Chan Cheuk Hang Darius
  • 3A
  • Cheng Shing Chak Jonathan
  • 3A
  • Cheung Yui Hin Marvil
  • 3B
  • Peng Po Lin
  • 3D
  • Keung Tin Long
   
1st Class Honour
  • 3A
  • Chan Cheuk Hang Darius
  • 3A
  • Cheng Shing Chak Jonathan
  • 3A
  • Cheung Yui Hin Marvil
 
2nd Class Honour
  • 3B
  • Peng Po Lin
  • 3D
  • Keung Tin Long
   
HKCC Business Excellence Contest 2017-2018
Gold Award
  • 5B
  • Chan Ho Hin
  • 5B
  • Cheung Hoi Chun
  • 5B
  • Chan Wing Hei Alison
  • 5B
  • Chow Tsz Wai
  • 5B
  • Chung Wai Kei
  • 5B
  • Sham Wai Mei
   
Judges Commendation
  • 5B
  • Chan Cheuk Hei Grace
  • 5B
  • Cheung Ka Ling
  • 5B
  • Ching Lok Yi
  • 5B
  • Li Man Shek
  • 5B
  • Ng Yan Wah
  • 5B
  • Tse Tin Yu
   
Sing Yin Secondary School Invitational Mathematics Competition
3rd Runner-up
  • 4A
  • Cheng Chi Him
True Light Girls' Invitational Mathematics Contest 2017
Distinction
  • 4B
  • Lam Yik Tsz
  • 4I
  • Ng Ka Wai
   
2017 Hong Kong STEM Education - Unleashing Potential in Innovation Competition
S4-S6
Champion
  • 4A
  • Fung Man Wui
  • 4B
  • Chung Kwun Hang Henry
  • 4G
  • Kwan Leong Chit Jeff
  • 4G
  • Wong Chun Hei
  • 4I
  • Ng Ka Wai
     
Hong Kong Olympiad in Informatics 2017
Junior
Bronze
  • 4D
  • Lam Cheuk Wang
  • 3B
  • Lam Justin
   
Hong Kong Joint School Biology Olympiad
Round One Competition
Gold
  • 5A
  • Tang Yiu Wang Jason
Silver
  • 5A
  • Ho Tsi Lok
  • 5A
  • Ko Hon Ching
  • 5G
  • Pang Tsz Ching
 
Bronze
  • 5A
  • Mui Chun Wai
Merit
  • 5A
  • Chan Kam Huen
  • 5G
  • Lau Ching Yan
   
14th International Junior Science Olympiad
Silver Medal
  • 4A
  • Lo Chun Hei Kelvin
Australian National Chemistry Quiz 2017
Senior Division Year 11
Excellence
  • 6A
  • Chan Hiu Lok
  • 6A
  • Chan Sik Chi
  • 6A
  • Lai Cheuk Fai
  • 6A
  • Lee Shaun Chad
  • 6A
  • Lo Wing Fei
  • 6A
  • Tiu Yuen Chak
  • 6A
  • Yeung Man Lok Anson
  • 6C
  • Cheng Lok Yin
  • 6C
  • Lam Sze Ho
  • 6E
  • Chan Cheuk Lok
  • 6E
  • Fan Wai Hin
  • 6E
  • Lee Tsz Hei
  • 6E
  • Mau Tsz Kit
     
High Distinction
  • 6A
  • Kwok Yat Long
  • 6A
  • Lam Wai Kuen
  • 6A
  • Li Lok Yin
  • 6A
  • Tsang Long Kiu
  • 6C
  • Yuen Tak Ka
  • 6G
  • Ng Sheung Chit
   
Distinction
  • 6A
  • Chan Sheung Kwan
  • 6A
  • Hui Ting Wai
  • 6A
  • Ip Ching Lam
  • 6A
  • Luk Hei
  • 6A
  • Or Ching Hei
  • 6C
  • Ngan Michael
  • 6C
  • Tam Yui Sum Rayson
  • 6C
  • Chan Long See Norma
  • 6C
  • Kwok Yee Ting
  • 6C
  • Lau Oi Ying
  • 6D
  • Cheung So Yee
  • 6I
  • Choi Chung Yan
Junior Division Year 10
Excellence
  • 5A
  • Cheung Kai Hei Trevor
  • 5A
  • Ko Hon Ching
  • 5A
  • Poon Ho Yan
  • 5A
  • Tang Yiu Wang Jason
  • 5C
  • Chan Yat Ching
  • 5D
  • Choi Wing Hei
  • 5E
  • Chow Wing Yi Winnie
  • 5G
  • Pang Tsz Ching
High Distinction
  • 5A
  • Ho Tsi Lok
  • 5A
  • Kam Chun Kei
  • 5A
  • Yiu Wing San
  • 5A
  • Chan Kam Huen
  • 5A
  • Chun On Ching
  • 5A
  • Tsang Yuen Ching Wendy
  • 5A
  • Wong Yuet Ching
  • 5B
  • Chan Cheuk Hei Grace
  • 5C
  • Mok Ka Lam Kevin
  • 5E
  • Cheung Him Shun Adrian
  • 5E
  • Lee Yung Pok
 
Distinction
  • 5A
  • Li Ming Sum Winston
  • 5A
  • Seet Kwong Yin
  • 5A
  • Wong Hoi Lam
  • 5B
  • Chan Tsz Yin
  • 5B
  • Chung Long Ching
  • 5B
  • Li Man Shek
  • 5B
  • Tse Tin Yu
  • 5B
  • Yao Xuhong
  • 5E
  • Tam Anson Yat Fung
  • 5E
  • Ho Cheuk Ying
  • 5H
  • Wong Penelope Wynne
  • 5I
  • Chan Wai Hin Ryan
Junior Division Year 8
Excellence
  • 4A
  • Leung Ho Ching
  • 4A
  • Tang Cheuk Sang Steve
  • 4A
  • Fung Sze Wai Sonia
  • 4D
  • Lam Cheuk Wang
  • 4G
  • Wong Chun Hei
     
High Distinction
  • 4A
  • Cheng Chi Him
  • 4A
  • Lam Pui Chung
  • 4A
  • Lo Chun Hei Kelvin
  • 4B
  • Chung Kwun Hang
  • 4B
  • Lu Hiu Ching
  • 4B
  • Ma Hoi Lam Joyce
  • 4E
  • Lam Ching Kiu Ryan
  • 4E
  • Kwok Wing Yu
  • 4E
  • Tang Yi Tak Alison
  • 4G
  • Keung Wai Oi
  • 4G
  • Lee Yuen Yee
  • 4I
  • Wong Joshua
Distinction
  • 4C
  • Tang Yiu Nam Edwin
Chemists Online Self-study Award Scheme 2017
Diamond
  • 5A
  • Ko Hon Ching
  • 5A
  • Tang Yiu Wang Jason
  • 4D
  • Lam Cheuk Wang
  • 4E
  • Wu Wing Ki
Australian Big Science Competition 2017
Year 10
High Distinction
  • 5A
  • Cheung Kai Hei Trevor
  • 5A
  • Ho Tsi Lok
  • 5A
  • Kam Chun Kei
  • 5A
  • Ko Hon Ching
  • 5A
  • Seet Kwong Yin
  • 5A
  • Yiu Wing San
  • 5A
  • Chan Kam Huen
  • 5A
  • Poon Ho Yan
Distinction
  • 5A
  • Tang Yiu Wang Jason
  • 5A
  • Chun On Ching
   
Year 9
Distinction
  • 4A
  • Leung Ho Ching
  • 4C
  • Tang Yiu Nam Edwin
  • 4G
  • Cheng Hei Wang
 
Credit
  • 4A
  • Chan Kwan Leung
  • 4A
  • Lam Pui Chung
  • 4D
  • Seet Kwong Yan
  • 4G
  • Lee Yuen Yee
Year 8
Distinction
  • 3B
  • Lam Justin
  • 3E
  • Or Ching Hang
  • 3E
  • Wong Ka Lam
 
Year 7
Distinction
  • 2A
  • Chan Chun Sing Jason
International Junior Science Olympiad 2018 Hong Kong Screening
1st Class Honour
  • 3B
  • Lam Justin
  • 3D
  • Kwok Chun Ting
   
2nd Class Honour
  • 3A
  • Cheung Yui Hin Marvil
  • 3B
  • Yuen Shing Ho
  • 3E
  • Or Ching Hang
 
3rd Class Honour
  • 3G
  • Lau Allison Tsz Kwan
3rd International Mathematics Science Creativity Competition
Gold Prize
  • 2A
  • Ngai Ching Yung
  • 2C
  • Kwong See Ching